• Telefon: +90-2662811005
  • Email: info@beksan.com

Kurucumuz

Beksan Nail-Wire

"Tüccarın kasasındaki para, onun mahremidir. Bunu bir başkası bilmemeli."


Mehmet Lütfi Bekki

Kurucumuz

Anne ve babası Balıkesir'in yerlisi olan Bekki, 27 Haziran 1932'de dünyaya geldi. 7 çocuklu evin tek erkek çocuğuydu. 1939'da Mithatpaşa İlköğretim Okulu'nda eğitimine başlasa da 41'de babasını kaybettikten sonra, geçim sıkıntısı sebebiyle çalışmaya mecbur kaldı.


Ustası, rahmetli Ramazan Solakoğlu'nun yanında bakırcılık yapmaya başladı. 1952'de askere çağrılmasına kadar da yanından ayrılmadı. 30 aylık vatani görevini bitirdikten sonra tekrar Balıkesir'e döndü ve dayısı Selahattin Karacalı'nın yanında, bugünkü Ticaret Odası'nın karşısında çivicilikle uğraştı. 67'de dayısının yanından ayrılarak Yeşilli mevkiindeki dükkânında nalburiye, hırdavat ve el aletleri satışıyla tüccarlığa adım attı. Takvimler 72'yi gösterdiğinde Lütfi Ketküda ile ortaklık yaptı. Göktepe Sert Plastik Boruları'nın Balıkesir bayiliğini aldı. Derken müşteri talepleri de arttı. Cam, soba, sulama boruları ve izolasyon malzemeleri satışlarında Balıkesir'de önemli bir yer edindi.


1983'te oğulları Hüseyin ve Abdullah Bekki de babalarının yanında iş hayatına başladı. 90'ların başında devralınan Yeni Sanayi Sitesi'ndeki işyeriyle metal, boru, profil ve sac işleme faaliyetlerine başladı. Çalışması sahasını genişletti, makineleşmeyle birlikte verimli sonuçlar aldı. 95'te kurumsallaşmanın ilk adımlarını attı, oğullarıyla birlikte Bekkiler Metal A.Ş.'yi kurdu. 97'de 350 metrekare alanda üretim yapan çivi fabrikasının satın alınmasıyla birlikte sanayiciliğe adım attı. Üretimin artmasıyla yer ihtiyaçları da genişledi. Baba ve oğulları, faaliyetlerini Organize Sanayi Bölgesi'nde yürütmeye karar verdi. Burada Beksan Çivi Fabrikası'nı kurdular. Hüseyin Bekki Beksan Çivi Fabrikası'nın, Abdullah Beki Bekkiler Metal Makine A.Ş.'nin idaresini üstlendi.


Sanayicilik kolay değil. Mehmet Bey oğullarıyla bu yıla adımını attığında çeşitli zorluklarla karşılaştı. Sorunlar çözüme kavuşmasında gelenekselci bir anlayışı benimseyen Mehmet Bey'in oğullarına aktardığı tecrübeler ve kurumsal yapılanmanın önemine inanan kardeşlerin başlattığı yapılanma süreciyle her şey aşıldı. Bugün Bekkiler ve Beksan, Türkiye'nin en önemli sanayi şirketlerinden.